پرسش و پاسخ

 • حقمل: چهار و نیم میلیون جلد کتاب به ۹ ولایت رسیده‌است

  منبع: رادیو آزادی
  وزارت معارف افغانستان از رسیدن بیش از چهار و نیم میلیون جلد کتاب درسی به نُه ولایت این‌کشور خبر می‌دهد.
  کبیر حقمل رئیس نشرات این وزارت دیشب در صحبت با رادیو آزادی درین مورد بیشتر گفت:
  " کتاب‌های درسی به غزنی، زابل، ارزگان، کندهار، هرات، بادغیس، غور، فراه و نیمروز رسیده‌است."
  روند انتقال دادن کتاب‌های درسی به ۱۶ ولایت افغانستان در پنج ماه حمل امسال آغاز شد.
  به گفته آقای حقمل، در روز‌های آینده حدود سه و نیم میلیون جلد کتاب درسی به شش ولایت دیگر یعنی، پکتیا، پکتیکا، فاریاب، دایکندی، بامیان و نورستان نیز می‌رسد.
  کتاب‌های درسی در حالی تا هنوز در اختیار شاگردان مکاتب این ولایت‌ها قرار نگرفته است که از آغاز نصاب آموزشی جدید در کشور بیش از ۲۰ روز می‌گذرد.
  وزارت معارف افغانستان مشکلات امنیتی را یکی از دلایل تاخیر در فرستادن کتاب‌های درسی به بخش‌های از کشور می داند.
 • در ولایت لوگر برای حدود یک هزار از معلمین، نمرات زمین توزیع شد

  محمد حلیم فدایی والی لوگر گفت که بر اساس حکم رئیس جمهور، شانزده جریب زمین را برای خانه های معلمین اختصاص داده‌اند.
  محمد اکبر ستانکزی رئیس معارف لوگر، دیروز چهارشنبه در جریان توزیع نمرات به معلمین در ولسوالی محمد آغه به رادیو آزادی گفت:
  " این شهرک در ساحه شش صد جریب زمین ساخته می‌شود. ۹۸۳ نمره رهایشی دارد. این نمره ها از چهار تا نه بسوه مساحت دارند."
  رئیس معارف لوگر افزود، این نمره های زمین تنها برای معلمین ولسوالی محمد آغه توزیع خواهد شد.
   
 • قراردادی به منظور انکشاف متوازن در معارف امضا شد

  ۸صبح، کابل: وزارت معارف با امضای قراردادی به ارزش سه‌ میلیون و دوصد هزار دالر، اعلام کرده که قرار است برنامه‌های مشخصی برای انکشاف متوازن در عرصه‌ معارف راه‌اندازی شود.
  این قرارداد روز سه‌شنبه توسط اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف و نمایندگان موسسات جمعیت خیریه افغانستان، کمیته بین‌المللی نجات، اطفال جنگ‌زده انگلستان و موسسه بین‌المللی حمایت از کودکان به امضا رسید.
  وزیر معارف در مراسم امضای این قرارداد گفت: «از مبلغ مجموعی اضافه از سه میلیون و۲۰۰ هزار دالر امریکایی که قرارداد آن امروز با چهار موسسه محترم همکار با این وزارت به امضا رسید، قرار است به هدف تجهیز ۹ باب مکتب در ولایات پکیتکا، پکتیا و لوگر، غرض آگاهی دهی معلمان و شاگردان از حوادث ناگوار طبیعی و دسترسی متداوم شاگردان به تعلیم در ولایات جوزجان و کابل و هم چنان فراهم‌آوری تسهیلات کتاب‌خوانی در یازده ولایت شامل فاریاب، جوزجان، بدخشان، تخار، بامیان، کندز، ننگرهار، قندهار، سرپل، بلخ و کابل، همچنین عرضه خدمات تعلیمی و تربیتی برای آنعده از کودکانی‌که به اثر نا‌امنی‌ها بی‌جا شده‌اند، به مصرف می‌رسد.»
  قرار است این برنامه‌ها توسط این چهار موسسه به پیش برده شود.
 • رئیس جمهور غنی: زنگ معارف، زنگ رفاه، ثبات و تحرک است

  رئیس جمهور غنی: زنگ معارف، زنگ رفاه، ثبات و تحرک است

  منبع: ارگ
  ۳ حمل ۱۳۹۵
   
  محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی گفت، زنگ معارف، زنگ رفاه، ثبات و تحرک است و آغاز سال تعلیمی را به همه هموطنان تبریک گفت.
  در این مراسم که قبل از ظهر امروز در لیسۀ امانی برگزار گردیده بود و در آن حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نیز حضور داشت، ابتدا اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف ضمن عرض تبریکی سال جدید تعلیمی، در خصوص اجراات سال گذشته و پلان‌های آینده وزارت مربوط معلومات ارائه نمود.
  رئیس جمهور کشور از همه معلمین و مسؤولین وزارت معارف تشکری نمود که در شرایط سخت و دشوار بخاطر تربیۀ اولاد وطن تلاش می‌ورزند.
  رئیس جمهور غنی گفت، زمین‌های که بخاطر خانه‌های مسکونی معلمین نقشه گردیده بود از لحاظ مسافت و رفت و آمد در مکان‌های نامناسب قرار داشت و حکومت روی طرحی کار می‌کند که بر اساس آن برای همه معلمین در سطح مرکز و ولایات در جاهای مناسبت زمین مسکونی توزیع نماید.
  رئیس جمهور گفت، ساختار و اجراات کنونی وزارت معارف پاسخگو به مشکلات معلمین نبوده و حل مشکلات معلمین روی کیفیت معارف تأثیر فوق العاده دارد. وی اضافه کرد که وزارت معارف هدف نه، بلکه وسیلۀ تعلیم و تربیه با کیفیت برای متعلمین می‌باشد.
  رئیس جمهور خاطر نشان کرد که ساختار وزارت معارف باید بر اساس اهداف اصلی عیار گردد. وی گفت که شمار از ریاست‌های وزارت معارف به بیشتر از نصف تقلیل می‌یابد و تأکید ورزید که در سطح رهبری وزارت معارف به مشارکت زنان توجه بیشتر صورت گیرد.
  محمد اشرف غنی گفت، پسر و دختر افغان از لحاظ استعداد، فکر و ظرفیت بی‌نظیر هستند اما به لحاظ دانش با کشورهای همسایه قابل مقایسه نمی‌باشند. وی گفت، نصاب تعلیمی و میتود تدریس کنونی در مقابل یادگیری با کیفیت شاگرادن مانع می‌باشد.
  رئیس جمهور کشور با اشاره به میتود شاگرد محوری تأکید کرد که نصاب تعلیمی ما باید بگونۀ اساسی به شکل نصاب تعلیمی واحد مبدل شود که در این زمینه نقش علما، نهادهای مدنی و اقشار مختلف مهم می‌باشد. وی اضافه کرد که متعلمین افغان ضمن تعلیم سواد و دانش با کیفیت باید با روحیه ملی وطن پرستی تربیت گردند.
  رئیس جمهور غنی از همکاران بین‌المللی در راستای کمک به معارف افغانستان قدردانی نمود و از تمام اقشار خواست که بخاطر مصئوونیت وزارت معارف از سیاست و فشارهای کوتاه مدت به گونۀ مشترک دیدگاه و طرح واحد ایجاد نمایند.
  محمد اشرف غنی با اشاره به نبود مدیریت درست منابع که از اثر آن، از سوی ۶۵۰ شورای انکشافی در زمینۀ اعمار مکاتب فساد صورت گرفته است، مدیریت منابع را مهم دانست و تأکید کرد که مدیریت منابع وزارت معارف باید در سطح کشور نمونۀ از حسابدهی و شفافیت باشد.
  رئیس جمهور گفت، کمیسیونی ایجاد گردیده است، که زمین‌های غصبی وزارت معارف را از نزد غاصبین آن باز گیرد و دوباره در اخیتار وزارت معارف قرار دهد.
  رئیس جمهور غنی به وزارت مخابرات هدایت داد که تمام مکاتب را با سیستم فایبر نوری ارتباط دهد و برای شاگردان و معلمین زمینۀ استفاده از تکنالوژی جدید را فراهم نماید.
  رئیس جمهور گفت، بهبود کیفیت معارف نه تنها به وزارت معارف می‌گردد، بلکه مسؤولیت مشترک والدین، اقشار مختلف اجتماعی و دولت نیز می‌باشد. وی علاوه نمود که امسال روی بهبود کیفیت معارف تمرکز بیشتر خواهد شد و هر وزارت در این راستا باید سهم خود را ادا کند.
 • چین بیش از سی و چهارملیون دالر را به معارف افغانستان به مصرف میرساند

  منبع: آژانس خبری باختر

  دولت چین به هزینه سی و چهارملیون وششصد هزار دالر امریکایی چندین ساختمان برای انستیتوت ملی تخنیکی و آموزش های حرفوی افغانستان اعمار میکند.
  این ساختمان ها درمحوطه تخنیک ثانوی واقع کارته چهار درشهر کابل اعمار میشود.
  به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، به همینظور تفاهمنامه ای امروز میان داکتر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف و قونسل سفارت چین درکابل به امضاء رسید.
  وزیر معارف حین امضای تفاهمنامه گفت: با این کمک کشورچین دوساختمان درچهار منزل که در آنها شصت و پنج صنف درسی و درهر منزل این دوساختمان یک محراب مسجد نیز درنظر گرفته شده اعمارمیشود.
  وی همچنان یاد آورشد که ساختمان دو خوابگاه نیز شامل این تفاهمنامه است که این ساختمان ها درسه طبقه ساخته میشود و گنجایش چهارصد و شانزده دختر و پسر را دارا خواهد بود.
  وزیر معارف همچنان خاطر نشان کرد که ساختمان یک سالون مجالس ، یک ساختمان کتابخانه یک تعمیر اداری درسه منزل با تجهیزات ساختمان نیز شامل پروژه یاد شده میباشد.
  همچنان قونسل سفارت چین درکابل گفت: این پروژه تاسه سال آینده به پایه اکمال میرسد وکشورش متعهد برای کمک بیشتر درعرصه معارف با افغانستان است .
 • کارگاه آزمایش تجربوی کتب درسی مدارس دینی پایان یافت

  منبع: آژانس خبری باختر
   
  کارگاه آزمایش تجربوی کتب درسی دوره ثانوی مدارس دینی کشور که چند قبل آغاز گردیده، دیروز پایان یافت .
  به گزارش آژانس باختر: دراین مراسم داکتر اسدالله حنیف بلخی وزیرمعارف، برگزاری این کارگاه آموزشی را در بهبود کیفیت تعلیمات اسلامی کشور مهم خوانده گفت : « وزارت معارف تلاش جدی نموده و می نماید تا سهولت های زیادی را در پیوند به عرضه تعلیمات اسلامی برای نوجوانان و جوانان تشنه به علم خود فراهم سازد که با ازدیاد مدارس و دارالعلوم های می توان به این مأمول دست یافت.»
  وی خاطرنشان ساخت  که تعدادی از کشور های اسلامی وعده چاپ کتب دینی را سپرده اند که امید است عنقریب کتب مذکور ازجانب آنها چاپ و به دسترس طلبای مدارس این وزارت قرار گیرد.
  گفتنی است که کتب حاضر قبلاً به همکاری مدرسین با تجربه و استادان مراکز علوم اسلامی وزارت معارف تألیف و تدوین شده که اینک تدریس آزمایشی آن در مدارس دینی کشور عملاً آغاز میگردد.
   
 • بریتانیا برای وزارت معارف افغانستان نُه میلیون پوندکمک می کند

  منبع: رادیو آزادی
   
  حکومت بریتانیا برای وزارت معارف افغانستان نُه میلیون پوند انگلیسی کمک می کند.
  کارین پییرز Karen Pierce سفیر بریتانیا در کابل می گوید: این کمک مالی در بخش تقویت آموزش شاگردان دختر در مناطق دور دست مصرف خواهد شد.
  خبرگزاری پژواک گزارش می دهد که سند این همکاری روز پنجشنبه میان سفیر بریتانیا و وزیر معارف افغانستان امضا شد.
  به گفته این دیپلومات بریتانیایی، کشورش پالیسی واضح و تعهد از حکومت افغانستان می خواهد که در مناطق دور افتاده سطح معارف در حال گسترش است.
  اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان با سپاسگزاری از کمک مالی بریتانیا گفت که تا هنوز نبود زیربنا، ساختمان مکاتب، ناامنی و کمبود استادان مسلکی، از مشکلات مهم در برابر آموزش دختران در مناطق دور دست افغانستان است
 • از روز جهانی معلم در افغانستان تجلیل شد

  منبع: رادیو آزادی
   
  اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف روز دوشنبه حین تجلیل از روز جهانی معلم در لیسه رابعه بلخی در کابل گفت که برای بهتر سازی وضعیت معارف کار می کند.
  وی به متعلمین اطمینان داد که کمک های جامعه جهانی با این وزارت هنوز هم جریان دارد و امکانات برای متعلمین بهتر از قبل خواهد شد:
  " بهبود وضع معیشتی معلمین همواره در اولویت های کاری وزارت معارف قراردارد، هرگاه مکاتب شما از لحاظ بازسازی، ترمیمات، وسایل لابراتواری، میز و چوکی و امسال آن مشکلی داشته باشد، ما برای آن پول فراوانی داریم. "
  آقای بلخی همچنان به معلمین اطمینان داد که در خصوص خواست های قبلی آنان تا حدی کار کرده و وزارت معارف متصمم است تا مشکلات معیشتی معلمین را رفع کند.
  بر اساس احصائیه وزارت معارف در حال حاضر هفده هزار مکتب، دوصد و هفده هزار معلم، بالاتر از 10 میلیون شاگر در افغانستان وجود دارد که این مکاتب سالانه بیش از صدهزار متعلم را فارغ میدهد.
  معلمین که نقش مهمی در تدریس و تربیه آینده سازان این کشور جنگ خورده دارد از کمبود امکانات و کافی نبود معاشات شان شکایت دارند.
  رنا یک تن از این معلمین در صحبت با رادیو آزادی گفت، حق الزحمه که وی در بدل زحمات یک ماهه اش بدست می آورد حتی مصرف ده روزه اش را هم جوابگو نیست:
  " در این معاش یک معلم نمی تواند که زندگی خوب داشته باشد، حتی کرایه موتر نمی شود چه رسد به این که از آن برای تعلیم و تغذیه اطفال خود استفاده کند. "
  به گفته خانم رنا، یک معلم در ماه نزدیک به نه هزار افغانی معاش می گیرد که اگر حساب شود تنها پول نان خشک و آب یک خانواده شش نفری را هم پوره نمی تواند.
  در این حال آمنه صدیقی معاون تدریسی لیسه رابعه بلخی در این مورد پیشنهادی به حکومت دارد:
  " پیام من به وزارت معارف این است که از هر شاگر مبلغ پنجاه افغانی فیس در ماه اخذ کرده و آنرا در معاشات معلمین اضافه کند. "
  شماری از متعلمین نیز از حکومت می خواهند تا بخاطر بهبود در شیوه آموزش به وضعیت استادان توجه جدی کند.
   
 • برنامه مکاتب محلی از سوی وزارت معارف افغانستان آغاز شد

  منبع: رادیو آزادی
   
  وزارت معارف افغانستان تلاش دارد تا برای آنعده اطفالیکه در نقاط دور دست قرار دارند و از درس و تعلیم محروم اند زمینه آموزش را فراهم سازد.
  این وزارت به همین هدف روز یکشنبه برنامه مکاتب محلی را افتتاح کرد که بر اساس آن برای اطفال محروم از درس و تعلیم در مساجد، خانه ها، مهمانخانه ها و یا جا های دیگر زمینه تعلیم فراهم می گردد.
  اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف می گوید که در حال حاضر حدود سه اعشاریه پنج میلیون طفل در افغانستان به درس و تعلیم دست رسی ندارند و این وزارت تلاش دارد تا از طریق مکاتب محلی این مشکل را حل سازد.
  "هدف اساسی از تاسیس مکاتب محلی فراهم نمودن دست رسی، آموزش و پرورش برای اطفال که از مکتب دور اند، می باشد، از این برنامه در حدود یکصدهزار طفل محروم از تعلیم و تربیه استفاده می کنند، یکهزار معلم استخدام می شود و در یک هزار قریه و روستا این برنامه تطبیق می شود."
  به گفته آقای بلخی، این برنامه در چهار سال در سیزده ولایت به شمول هلمند، بامیان، بادغیس، دایکندی، کندهار، پکتیا، پکتیکا، ارزگان، زابل و غور عملی می شود.
  مکاتب محلی از سوی وزارت معارف در نقاطی ایجاد می شود که مکاتب کنونی این وزارت از آن مناطق فاصله زیادی دارد.
  در این مکاتب اطفال از صنف اول تا صنف سه درس خواهند خواند و بعد از آن این اطفال به مکاتب اساسی وزارت معارف تبدیل شده به درس ادامه خواهند داد.
  مقامات وزارت معارف می گویند که در شماری از ولسوالی ها خانواده ها به دختران شان اجازه نمی دهند تا در محلات دورتر به درس بروند و یکی از اهداف این برنامه زمینه سازی تعلیم برای همچون دختران است.
  مایکل مکنلی سفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز ایجاد مکاتب محلی را برای ارتقای ظرفیت اطفال مهم خوانده گفت: کشورش برای تطبیق این برنامه هفتاد و پنج میلیون دالر کمک می کند.
  "امروز بالای برنامه بخث می کنیم که دسترسی به درس و تعلیم را برای هر افغان به یک واقعیت مبدل می سازد، این یک راه برای آینده با ثبات و خوب است، بدبختانه به دلیل نا امنی ها و فاصله تمام اطفال افغان به تعلیم دست رسی ندارند، به همین هدف امریکا هفتاد و پنج میلیون دالر در بخش مکاتب محلی سرمایه گذاری می کند."
  حین افتتاح این برنامه یونیسف یا صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال نیز تعهد سپرد که برای تطبیق این برنامه کمک خواهد کرد.
  وزارت معارف در حالی این برنامه مکاتب محلی را آغاز می کند که چندی قبل سیگار یا اداره سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان از موجودیت فساد در این وزارت پرده برداشت و حکومت نیز به یک هیئت وظیفه سپرد تا این موارد را بررسی کند.
  در این حال مسوولین وزارت معارف می گویند که برنامه مکاتب محلی را از نزدیک بررسی خواهند کرد و تلاش می کنند تا جلو فساد را بگیرند.
   
 • پوهنتون ها و مکاتب افغانستان با تکنالوژی معلوماتی مجهز میشوند

  منبع: رادیو آزادی

  وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان تلاش دارد تا بخاطر بهتر شدن کیفیت درس در پوهنتون ها، موسسات عالی، نیمه عالی و مکاتب استفاده از تکنالوژی معلوماتی را فراهم سازد.
  تفاهمنامه این همکاری روز شنبه میان وزرای مخابرات، معارف و تحصیلات عالی در کابل به امضا رسید.
  عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید: این پروژه بخاطر سهولت کار برای استادان پوهنتون و معلمین و متعلمین مکاتب ایجاد شده است تا آنان از طریق انترنت به تحقیقات جدید علمی دسترسی پیدا کنند.
  " هدف امضای این تفاهمنامه استفاده از وسایل تکنالوژی معلوماتی در آموزش می باشد، به اساس این تفاهمنامه وصل کردن پوهنتون های افغانستان و بعداً اتصال آنها به پوهنتون های جهان توسط فایبر نوری از صندوق انکشاف خدمات مخابراتی کمک مالی و تخنیکی صورت خواهد گرفت."
  آقای وحیدی می گوید: بر اساس این تفاهمنامه موسسات تعلیمی کشور تا دو سال دیگر خدمات رایگان انترنتی خواهند داشت و هزینه آن را وزارت مخابرات می پردازد.
  به اساس معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، برای عملی شدن این پروژه حدود هفده میلیون دالر به وزارت معارف و سه میلیون دیگر به وزارت تحصیلات عالی اختصاص داده شده است.
  در این حال فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان این اقدام وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را بخاطر بهتر شدن کیفیت درس مهم می داند.
   خانم مومند در مورد فواید این پروژه چنین گفت:
  " با امضای این تفاهمنامه ما خواهیم توانست که در آینده ها آموزش از راه دور را بصورت دقیق تقویت کرده بتوانیم همچنان سطح معلومات استادان و محصلین عزیز خود را بالا ببریم و بصورت تدریجی ما قادر خواهیم بود که سیستم تدریسی خود را بشکل فعال با استفاده از تکنالوژی و مخابرات عیار بسازیم."
  از سوی هم اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف می گوید: این پروژه کمک می کند تا ارتباط میان پوهنتون ها، مکاتب، ریاست های معارف، استادان پوهنتون ها و معلمین مرکز و ولایات برقرار گردد و مشکلات شان حل شود.

   

صفحه 1 از 3
قبل123بعد