پرسش و پاسخ

 • پروگرام ملی آموزش ظرفیت سازی هزاران آموزگار قراردادی زن در کابل آغاز شد

  منبع: رادیو آزادی

  پروگرام ملی آموزش و ظرفیت سازی برای ۲۵۰۰ معالم قراردادی زن از طریق پروژه ظرفیت سازی زنان افغان یا پروموت به همکاری مشترک وزارت معارف آغاز شد.
  عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان روز شنبه در مراسم افتتاح این پروگرام گفت، این گونه برنامه‌ها برای معارف افغانستان و آینده روشن مهم و ضروری است.
  او افزود:
  "این پروگرام مکاتب ابتدایی و ثانوی را تحت پوشش قرار می‌دهد و حکومت وحدت ملی از آن حمایت می کند و امیدداریم که این پروگرام به همکاری وزارت‌های معارف و صحت عامه کامیاب شود و در محیط کاری، زنده‌گی روزمره و اشتغال زایی موثر واقع شود."
  آقای عبدالله گفت، بلند بردن کیفیت معارف تهداب رشد و انکشاف افغانستان را می‌گذارد که برای رسیدن به این هدف به معلمان مسلکی نیاز دیده می‌شود.
  این در حالیست که بر اساس معلومات وزارت معارف افغانستان، اکنون در سراسر کشور به ۵۴ هزار معلم در بخش دوره ثانوی نیاز است و این وزارت با کمبود آموزگار روبه‌روست.
  همچنان به گفته وزارت معارف کمبود معلمان مسلکی زن یک از چالش‌های جدی فرا راه این وزارت است.
  در حالی این پروگرام آوزشی آغاز می‌شود که اخیراً سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان پروژه پروموت در افغانستان را ناکام دانسته است.
  سیگار همچنان گفته است که پول‌های این پروژه بیجا مصرف شده و تنها دستاورد آن استخدام ۵۵ زن در ادارات گفته شده است.
  از سوی هم سوزان دی کیمپ مسئول جندر اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا یا ( یو اس‌ ای آی‌دی) که در این نشست شرکت داشت، از همکاری‌های دوامدار در عرصه معارف در افغانستان و مهارت‌های آموزگاران زن سخن زد.
  خانم سوزان کیمپ چنین گفت:
  "این یک موقع خوب است، تا برای بلند بردن ظرفیت زنان کار شود زیرا حکومت ۱۹ هزار بست‌های کاری اعلان کرده است، ما مطمئین هستیم که این زنان آموزش دیده و تعلیم یافته در بخش‌های مختلف با حکومت‌شان کمک خواهند کرد تا به اهداف‌شان برسند."
  از سوی هم سرپرست وزارت معارف افغانستان هرچند مشکل کمبود آموزگاران مسلکی در سراسر کشور را می پذیرد اما می گوید که از طریق این چنین پروگرام‌ها در درازمدت مشکل کمبود آموزگاران مسلکی حل خواهد شد و وزارت معارف به اهداف تعیین شده‌اش خواهد رسید.
 • سرپرست وزارت معارف: به ما اعتماد کنید

  پیش از چاشت روز سه‌شنبه (۲۳ اسد) برخلاف معمول، صنف‌ها و صحن لیسه عالی حبیبیه از حضور دانش‌آموزان خالی بود. در روز‌های رسمی دیگر، این لیسه یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های آموزشی در کابل است، اما دیروز به جای دانشجویان صد‌ها جوینده‌ی کار برای اشتراک در آزمون رقابتی صد بست انکشافی وزارت معارف، در این لیسه حضور یافته بودند.
  بیشتر کارجویان جوان بودند. آن‌ها‌ در برابر دروازه‌ی تالار لیسه عالی حبیبیه جمع شده بودند.
  کارمندان کمیسیونی که مسوولیت گرفتن آزمون این کارجویان را بر عهده داشت، تلاش می‌کردند که نظم بیشتری را برای جا‌به‌جایی کارجویان در صنف‌ها به خرچ دهند.
  یکی از کارمندان این کمیسیون که روی راه‌پله ایستاده بود به کارجویان گفت: «لطفاً یک‌یک نفر داخل شوید، تنها بخش انجنیری داخل شده می‌توانند، دیگران منتظر باشند.»
  تعداد کارجویان زیاد است، در سمت چپ راه پله، چند زنی که برای اشتراک در این آزمون آمده‌اند نیز حضور دارند. کارجویان مرد تلاش بیشتر دارند که خود را زودتر وارد منزل اول کنند. منزل اول ساختمانی است که در آن تالار مکتب قرار دارد، اما کارمندان کمیسیون مربوط، مانع می‌شوند و می‌گویند: «باش خانم‌‎ها اول بروند، تعداد این‌ها کم است، لطفاً در صف ایستاده شوید.»
  هر یک از کارجویان به نوبت داخل منزل اول این تعمیر و در صنف‌های از پیش مشخص شده‌ی خود می‌شوند.
  شماری از این کارجویان که سند ماستری دارند با نشستن بر چوکی این صنف‌ها، به یاد دوران مکتب خود می‌افتند؛ روزگاری که دانش‌آموز بودند.
  این آزمون متفاوت است. وزارت معارف افراد متخصص را برای بست‌های خالی جذب می‌کند، تا تغییر اساسی‌ای در معارف کشور رونما شود.
  پیش از شروع امتحان میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در تالار لیسه‌ی عالی حبیبیه در جمعی از کارجویان گفت: «وزارت معارف در یک پروسه‌ی پاک حق شما را می‌دهد. شما به خودتان و به ما اعتماد داشته باشید.»
  برای احراز صد بست انکشافی وزارت معارف، ۱۲۰۰ متقاضی در این آزمون به رقابت می‌پردازند. این بست‌ها شامل نصاب تعلیمی،‌ نظارت، معلمی و بخش انجنیری می‌شود.
  آقای بلخی در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود که اصلاحات مستلزم انسان‌های متعهد و متخصص است و وزارت معارف که در حال توسعه است، بیش از پیش به افراد متعهد و متخصص نیاز دارد.
  او همچنان گفت، یکی از شاخصه‌های از بین بردن فساد این است که پروسه‌های امتحان‌های رقابتی در فضای پر از شفافیت و تخصص برگزار شود، ما تعهد داریم که بهترین‌ها و شایسته‌ترین‌ها در این بست‌ها جذب شوند.
  سرپرست وزارت معارف تصریح کرد: «باید یک معارف تخصصی به وجود بیاید و‌ در این صورت حوزه‌های کاری این نهاد هم باید پر از افراد متخصص و توانا شود، حوزه‌های شش‌گانه‌ی تخصصی در معارف تعیین کرده‌ایم،‌ این‌ها یک لایحه‌ی وظایف مشخصی دارند که ما انتظار داریم صد انسان متخصص و کارشناس بیاید و  در این حوزه‌ها کار بکنند.»
  در همین حال، شماری از افرادی که در این آزمون راه یافته‌‌اند،‌ از نبود شفافیت در پروسه‌های رقابتی دولتی نگران‌ اند. آنان می‌گویند که پیش از این هم به وزارت‌خانه‌های دیگر برای گرفتن وظیفه امتحان داده‌اند، ولی نتیجه‌‌ی آن‌ها معلوم نشده است.
  محمد زاهد یکی از این متقاضیان است. او می‌گوید: «پیش از این هم بار‌ها امتحان داده‌ام، اما فکر نمی‌کنم که امتحان‌های دولتی شفاف باشد.» آقای زاهد افزود که شمار متقاضیان برای احراز صد بست، خیلی زیاد و رقابت هم دشوار است.
  او همچنان گفت که که باید تجربه‌ی کاری و تحصیلات متقاضی در نظر گرفته شود، نه روابط و واسطه‌اش. به قول او، فساد در اداره‌های دولتی سبب شده است که روابط بر ضوابط حاکم شود.
  در عین حال میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در این رابطه گفت که باور مردم نسبت به این پروسه‌ها باید با گام‌ها و اقدامات عملی تغییر داده شود.
  او همچنان گفت: «در گذشته مردم نسبت به این پروسه‌ها بی‌باور بوده‌اند، ولی حالا آنان با ابتکار عمل نشان می‌دهند که حق به حق‎‌دار داده می‌شود.» او هم‌چنان گفت: «در پروسه‌ی امروز هم، سوال‌ها چند ساعت پیش طرح شده است و کسی که نسبت به این پروسه اعتراضی داشته باشد، من خودم به عنوان مسوول وزارت معارف پاسخگو استم.»
  به تازگی وزارت معارف، برنامه‌ی راهبردی مبارزه با فساد را نیز ساخته است. سرپرست این وزارت می‌گوید که مرجع‌های فساد در معارف را بررسی و آن را دسته‌بندی کرده‌اند.
  آقای بلخی افزود: «استراتیژی مبارزه با فساد را در وزارت معارف ترتیب داده‌ایم، اقدامات عملی صورت گرفته است، بعضی از کار‌هایی که در وزارت معارف کند و فساد‌زا بود را مدیریت کردیم.»
  گفتنی است که پیش از این گزارش‌های مبنی بر فساد گسترده در وزارت معارف نشر شده بود.
  منبع: 8 صبح
 • وزارت معارف افغانستان مکاتب در فراه را تعطیل اعلان کرده‌است

  منبع: رادیو آزادی

  وزارت معارف افغانستان به‌خاطر حفظ جان معلمان، شاگردان و کارمندان معارف مکاتب در فراه را تعطیل اعلان کرده‌است.
  رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان دلیل تعطیل مکاتب را نگرانی‌های شدید امنیتی در فراه عنوان کرده و گفت که با بهبود وضعیت امنیتی در این ولایت دروس مکاتب از سر گرفته می‌شود.
  کبیر حقمل گفت، وزارت معارف به این باور است که سکتگی، بالای روند آموزش و پرورش تأثیر ناگوار دارد.
 • روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی برای فارغان مکتب در افغانستان آغاز شد

  منبع: رادیو آزادی
   
  برای نخستین بار روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی برای فارغان مکتب در کشور آغاز شد.
   
  روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی در حال آغاز می‌شود که اکنون در اکثر ادارات کشور سیستم غیر کمپیوتری است که به گفته برخی‌ها زمینه فساد و مشکلات دیگر را فراهم کرده‌است.
   
  اما محمد اسماعیل رئیس شهادت نامه‌ها و نتایج وزارت معارف روز شنبه در مراسم افتتاح سیستم الکترونیکی شهادت نامه‌ها گفت، با آغاز این روند جلو کاغذ پرانی‌ها و ضیاع وقت در این بخش گرفته می‌شود.
   
  او افزود:
   
  "ما قبل از قبل کاغذها را اخذ کردیم که سه صد هزار فارغ داریم برای آن‌ها مواد ضروری را جابه‌جا کردیم، اکنون تنها پرنت می‌شود و امکانات محدود است اما تلاش می‌کنیم این پروسه به تمام ولایت انتقال بیابد در سیستم معلومات وارد می‌شود و پروسه را ساده می‌کنیم تا وقت فارغان ضایع نشود."
   
  در این پروسه سکن نتایج، نمرات سالانه متعلم، تائید معلومات افزوده شده در سه مرحله و چاپ کردن شهادت نامه‌ها به شکل منظم و داشتن رمزهای مشخص امنیتی شامل است.
   
  همچنان در شهادت نامه‌های جدید کود مشخص ثبت موجود است که ادارات دولتی و غیر دولتی می‌توانند به وسیله آن فراغت متعلمین را به شکل آنلاین بررسی کنند.
   
  از سوی هم شماری از فارغان که برای اخذ شهادت نامه‌های الکترونیکی شان در این مراسم شرکت کرده از آغاز این روند ستایش می‌کنند و می‌گویند که در وقت کم توانستند پروسه اخذ شهادت نامه را تکمیل کنند.
   
  او افزود:
   
  "یلدا امیری هستم، فارغ صنف دوازده، خوشحال هستم که این به یک پروسه ساده مبُدل شده، نام نویسی کردیم، تذکره و عکس خود را تسلیم کردیم و حالا بخاطر اخذ شهادت نامه خود آمدیم."
   
  "مدثر هستم، و افتخار می‌کنیم که شهادت نامه الکترونیکی خود را اخذ می‌کنم این پروسه شفاف است و در وقت کم توانستم اسنادهای خود را تکمیل کنم، امید دارم این پروسه در ولایات نیز آغاز شود."
   
  مقامات وزارت معارف هم‌زمان با آغاز توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی اطمینان می‌دهند که تیم‌های نظارتی شان از این پروسه نظارت جدی می‌کنند.
 • یک صندوق قرضه برای معلمین افغان ایجاد شد

  ۱۵ میلیون افغانی از بودجه وزارت معارف افغانستان برای این صندوق قرضه اختصاص داده شده‎است و در اجلاس دیروز کابینه حکومت افغانستان در مورد ایجاد این صندوق تصمیم گرفته شد.
  ۲۰ فیصد معاش یک ماهه اعضای کابینه و معاونین وزرا نیز به این صندوق پرداخته خواهد شد.
  از پول این صندوق برای معلمین بی‌بضاعت قرض داده می‎شود، بعد در جریان یک سال از معاشات آن‎ها وضع خواهد شد.
  رادیو آزادی
 • وزارت معارف: ۵۰ میلیون کتاب درسی در آینده نزدیک چاپ می‌شوند

  منبع: رادیو آزادی
   

  وزارت معارف افغانستان می‌گوید، در آیندۀ نزدیک ۵۰ میلیون کتاب درسی را چاپ خواهد کرد.

  کبیر حقمل رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت که این کتاب‌ها را به کمک ادارۀ توسعه بین‌المللی ایالات متحده امریکا چاپ خواهند کرد.
   
  وی گفت:
   
  " خوشبختانه، ما ۷۵ میلیون دالر برای ۵ سال از یو،اس،ای،آی،دی دریافت کرده‌ایم. همین اکنون، روند تدارکاتی چاپ ۵۰ میلیون کتاب آغاز شده‌است."
 • طرح‌های جدید برای آوردن اصلاحات در وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان!

  منبع: رادیو آزادی
   
  وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان از آوردن اصلاحات در این نهادها خبر می‌دهند.
   
  مسئولان وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند، برنامه‌ها و طرح‌های را روی دست دارند که با عملی شدن آن تغییرات قابل ملاحظه در نظام تحصیلات عالی و معارف به میان خواهد آمد.
  ابراهیم شینواری سرپرست وزارت معارف روز دوشنبه «۲۰ قوس ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت، این وزارت به‌خاطر آوردن اصلاحات در نظام معارف در سه بخش یک پلان همه جانبه را تهیه کرده و علاوه بر بخش‌های دیگر به نصاب تعلیمی کشور نیز توجه شده‌است.
  به گفته او:
  "ما به‌خاطر اصلاح یک پلان ترتیب دادیم که ۲۶ ساحه دارد در این پلان از تشکیل گرفته تا بخش‌های مسلکی، مالی و تدارکاتی، کیفیت تعلیم، ارزیابی نتایج آموزش بررسی تدریس معلمین، مسایل هماهنگی روابط وزارت معارف و برخی موضوعات دیگر گنجانیده شده‌است."
  آقای شینواری می‌گوید، این پلان ظرف دو سال آینده در سه مرحله عملی می‌‌شود که روی کیفیت معارف تأثیر مثبت دارد.
  این در حالیست که رئیس جمهور غنی یکشنبه هفته جاری در سفر به ولایت غزنی گفته است چیزیکه این نهادها تربیه می‌کنند مورد نیاز مردم نیست و چیزهای که مردم ضرورت دارند در این نهادها تربیه نمی‌شوند.
  آقای غنی همچنان گفته‌است که وضعیت جاری در وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی برای مردم قابل قبول نیست.
  در عین حال وزارت تحصیلات عالی نیز از آوردن اصلاحات در این وزارت سخن می‌گوید.
  عارفه پیکار سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:
  "وزارت تحصیلات عالی نیز اقدامات جدی روی دست گرفته و یکی از برنامه‌های که این وزارت روی آن کار می‌گیرد و آن باعث بهتر شدن کیفیت و بهبود در نهادهای اکادمیک به‌میان می‌آید و با عث عرضه خدمات بهتر تحصیلی می‌شود بحث بازنگری نصاب تحصیلی است در کنار آن ما می‌خواهیم نقش پژوهشی را در نهادهای اکادمیک بلند ببریم تا نصاب تحصیلی ما با معیارهای بین المللی برابر شود."
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 • صحت عامه: کتاب‌های "تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی" به وزارت معارف سپرده شدند

  منبع: رادیو آزادی
   
  وزارت صحت عامه افغانستان کتاب‌های "تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی" را به وزارت معارف سپرد.
   
  مهارت‌های زنده‌گی، کمک‌های اولیه، مواد مخدر، امراض ساری، بیولوژی انسان، صحت روانی، صحت باروری، واکسین، تغذی و حفظ‌الصحه از مسایل اند که در کتاب‌های تعلیمات خانواده‌گی گنجانیده شده‌است.
   
  وزارت صحت عامه افغانستان بر اساس امضای تفاهمنامه با وزارت معارف کتاب‌های تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی را آماده ساخته و روز سه شنبه «۳۰ عقرب ۱۳۹۶» به مقامات این وزارت سپرد.
   
  احمد جان نعیم معین پالیسی این وزارت هنگام تحویل‌دهی این کتاب‌ها گفت، با شامل ساختن این کتاب‌ها در نصاب تعلیمی وزارت معارف بهبود قابل ملاحظه‌ای در صحت خانواده‌ها به‌میان خواهد آمد.
   
  او افزود:
   
  "اطفال یک کتله بزرگ جامعه را تشکیل می‌دهند و صحتمندی آن‌ها برای ما حایز اهمیت است زیرا از یک طرف آن‌ها باید بتوانند دروس خویش را به‌طور احسن فرا گیرند و از طرف دیگر علاوه بر این‌که مواظب صحت و سلامتی خویش می‌باشند، می‌توانند موضوعات صحی را برای فامیل و جامعه انتقال دهند."
   
  آقای نعیم همچنان گفت، بر اساس تفاهم با وزارت معارف این کُتب از صنف چهار الی صنف دوازده در مکاتب تدریس می‌شوند و به‌گفته وی ضامن سلامت خانواده خواهد بود.
   
  این کتب به همکاری وزارت معارف و کمک مالی و تخنیکی اداره صندوق جمعیت ملل‌متحد از سوی وزارت صحت عامه افغانستان تهیه شده‌است.
   
  معین پالیسی وزارت صحت عامه می‌گوید، پیش از این نیز موضوعات صحی به‌گونه پراگنده در مکاتب تدریس می‌شد، اما با تدریس این کتب سطح آگاهی متعلمین بلند رفته و آنان می‌توانند معلومات صحی‌شان را با خانواده‌ها و جامعه شریک سازند.
 • غنی: نصاب تعلیمی افغانستان به یک بازنگری همه جانبه ضرورت دارد

  منبع: رادیو آزادی
   
  رئیس جمهور افغانستان می‎گوید که نصاب تعلیمی کشور به یک بازنگری همه جانبه ضرورت دارد.
   
  محمد اشرف غنی در گردهمایی عصر دیروز در ارگ ریاست جمهوری بعد از این‎که ابراهیم شینواری سرپرست وزارت معارف طرح خود برای بالا بردن کیفیت آموزش را تقدیم کرد گفت که نصاب تعلیمی کشور به بازنگری همه جانبه ضرورت دارد.
   
  رئیس جمهور افغانستان گفت که تیم‎های متخصص باید روی نصاب کار کند و نظریات جوامع مدنی و زنان هم باید در این مورد گرفته شود.
   
  محمد اشرف غنی تاکید کرد که معارف باید غیر سیاسی و در خدمت علم و دانش باشد.
   
  او گفت که مقامات محلی باید در امور معارف مداخله نکنند.
 • USAID مرحله دوم چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی را آغاز می‎کند

  منبع: رادیو آزادی
   
  اداره انکشاف بین‌المللی امریکا یا (USAID) مرحله دوم چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی را از طریق وزارت معارف افغانستان آغاز می‎کند.
  این مرحلۀ چاپ و توزیع کتاب‎ها ۷۵ میلیون دالر امریکایی ارزش دارد.
  هوگو لارنس شارژدافیر خاص سفارت امریکا در کابل روز سه شنبه «۱۶ عقرب ۱۳۹۶» در مراسمی‎که به همین منظور در کابل برگزار شده بود گفت که در این مرحلۀ دو ساله به تعداد ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی به همکاری وزارت معارف افغانستان چاپ و توزیع می‎گردد.
  لارنس گفت که این روند با تقویت و معیاری شدن پروسه معارف افغانستان کمک بیشتر خواهد کرد.
  او افزود:
  "هدف این پروژه چاپ ۱۳۵ میلیون جلد کتاب درسی و رهنمایی می‎باشد که بالای آن ۷۵ میلیون دالر مصرف میاید، اگر این پروژه به‌گونه درست آن تطبیق گردد در کیفیت معارف تغییرات قابل ملاحظه رونما خواهد شد."
  آقای لارنس همچنان گفت که در کمیت معارف افغانستان تغییرات قابل ملاحظه بوجود آمده است.
  این پروژه بخشی از ادامه پروژه چاپ و توزیع کتاب‎های است که مرحله اول آن از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی حکومت افغانستان و اداره انکشاف بین‌المللی امریکا به هدف چاپ و توزیع کتاب‎های مکاتب به زبان‎های دری، پشتو و انگلیسی انجام گردید.
  انتظار می‎رود مرحله دوم این پروژه از سال ۲۰۱۸ آغاز و تا سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل گردد.
  از طریق این پروژه کتاب‎های درسی و کتاب‎های خاص رهنمایی برای شاگردان صنوف اول تا دوازدهم مکاتب چاپ و توزیع می‎گردد.
  در عین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت هنگام سخنرانی در این نشست پروژه چاپ و توزیع کتاب‎های درسی و رهنمایی برای معلمین و شاگردان را در جهت معیاری شدن آموزش مهم خوانده و روی تطبیق بهتر آن تأکید کرد.
  آقای عبدالله از این همکاری امریکا سپاس‌گزاری کرده و آن را برای آموزش با کیفیت در افغانستان یک گام بنیادی خواند.
  او افزود:
  "این یک گام مهم است از طریق این پروژه ما می‎توانیم مشکلات در بخش معارف را شناسایی و از آن جلوگیری کنیم. مشکل بزرگ در بخش معارف مسئله کمبود کتاب‎ها می‎باشد."
  از سوی دیگر شماری از متخصصین بخش معارف روی بهبود پروسه معارف در کشور تاکید کرده و از حکومت می‎خواهند تا این پروژه را به صورت شفاف آن تطبیق و کتاب‎های با کیفیت را در اختیار شاگردان قرار دهد.
صفحه 1 از 5
قبل12345بعد