پرسش و پاسخ

 • وزارت معارف افغانستان مکاتب در فراه را تعطیل اعلان کرده‌است

  منبع: رادیو آزادی

  وزارت معارف افغانستان به‌خاطر حفظ جان معلمان، شاگردان و کارمندان معارف مکاتب در فراه را تعطیل اعلان کرده‌است.
  رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان دلیل تعطیل مکاتب را نگرانی‌های شدید امنیتی در فراه عنوان کرده و گفت که با بهبود وضعیت امنیتی در این ولایت دروس مکاتب از سر گرفته می‌شود.
  کبیر حقمل گفت، وزارت معارف به این باور است که سکتگی، بالای روند آموزش و پرورش تأثیر ناگوار دارد.
 • روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی برای فارغان مکتب در افغانستان آغاز شد

  منبع: رادیو آزادی
   
  برای نخستین بار روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی برای فارغان مکتب در کشور آغاز شد.
   
  روند توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی در حال آغاز می‌شود که اکنون در اکثر ادارات کشور سیستم غیر کمپیوتری است که به گفته برخی‌ها زمینه فساد و مشکلات دیگر را فراهم کرده‌است.
   
  اما محمد اسماعیل رئیس شهادت نامه‌ها و نتایج وزارت معارف روز شنبه در مراسم افتتاح سیستم الکترونیکی شهادت نامه‌ها گفت، با آغاز این روند جلو کاغذ پرانی‌ها و ضیاع وقت در این بخش گرفته می‌شود.
   
  او افزود:
   
  "ما قبل از قبل کاغذها را اخذ کردیم که سه صد هزار فارغ داریم برای آن‌ها مواد ضروری را جابه‌جا کردیم، اکنون تنها پرنت می‌شود و امکانات محدود است اما تلاش می‌کنیم این پروسه به تمام ولایت انتقال بیابد در سیستم معلومات وارد می‌شود و پروسه را ساده می‌کنیم تا وقت فارغان ضایع نشود."
   
  در این پروسه سکن نتایج، نمرات سالانه متعلم، تائید معلومات افزوده شده در سه مرحله و چاپ کردن شهادت نامه‌ها به شکل منظم و داشتن رمزهای مشخص امنیتی شامل است.
   
  همچنان در شهادت نامه‌های جدید کود مشخص ثبت موجود است که ادارات دولتی و غیر دولتی می‌توانند به وسیله آن فراغت متعلمین را به شکل آنلاین بررسی کنند.
   
  از سوی هم شماری از فارغان که برای اخذ شهادت نامه‌های الکترونیکی شان در این مراسم شرکت کرده از آغاز این روند ستایش می‌کنند و می‌گویند که در وقت کم توانستند پروسه اخذ شهادت نامه را تکمیل کنند.
   
  او افزود:
   
  "یلدا امیری هستم، فارغ صنف دوازده، خوشحال هستم که این به یک پروسه ساده مبُدل شده، نام نویسی کردیم، تذکره و عکس خود را تسلیم کردیم و حالا بخاطر اخذ شهادت نامه خود آمدیم."
   
  "مدثر هستم، و افتخار می‌کنیم که شهادت نامه الکترونیکی خود را اخذ می‌کنم این پروسه شفاف است و در وقت کم توانستم اسنادهای خود را تکمیل کنم، امید دارم این پروسه در ولایات نیز آغاز شود."
   
  مقامات وزارت معارف هم‌زمان با آغاز توزیع شهادت نامه‌های الکترونیکی اطمینان می‌دهند که تیم‌های نظارتی شان از این پروسه نظارت جدی می‌کنند.
 • یک صندوق قرضه برای معلمین افغان ایجاد شد

  ۱۵ میلیون افغانی از بودجه وزارت معارف افغانستان برای این صندوق قرضه اختصاص داده شده‎است و در اجلاس دیروز کابینه حکومت افغانستان در مورد ایجاد این صندوق تصمیم گرفته شد.
  ۲۰ فیصد معاش یک ماهه اعضای کابینه و معاونین وزرا نیز به این صندوق پرداخته خواهد شد.
  از پول این صندوق برای معلمین بی‌بضاعت قرض داده می‎شود، بعد در جریان یک سال از معاشات آن‎ها وضع خواهد شد.
  رادیو آزادی
 • وزارت معارف: ۵۰ میلیون کتاب درسی در آینده نزدیک چاپ می‌شوند

  منبع: رادیو آزادی
   

  وزارت معارف افغانستان می‌گوید، در آیندۀ نزدیک ۵۰ میلیون کتاب درسی را چاپ خواهد کرد.

  کبیر حقمل رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت که این کتاب‌ها را به کمک ادارۀ توسعه بین‌المللی ایالات متحده امریکا چاپ خواهند کرد.
   
  وی گفت:
   
  " خوشبختانه، ما ۷۵ میلیون دالر برای ۵ سال از یو،اس،ای،آی،دی دریافت کرده‌ایم. همین اکنون، روند تدارکاتی چاپ ۵۰ میلیون کتاب آغاز شده‌است."
 • طرح‌های جدید برای آوردن اصلاحات در وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان!

  منبع: رادیو آزادی
   
  وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان از آوردن اصلاحات در این نهادها خبر می‌دهند.
   
  مسئولان وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند، برنامه‌ها و طرح‌های را روی دست دارند که با عملی شدن آن تغییرات قابل ملاحظه در نظام تحصیلات عالی و معارف به میان خواهد آمد.
  ابراهیم شینواری سرپرست وزارت معارف روز دوشنبه «۲۰ قوس ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت، این وزارت به‌خاطر آوردن اصلاحات در نظام معارف در سه بخش یک پلان همه جانبه را تهیه کرده و علاوه بر بخش‌های دیگر به نصاب تعلیمی کشور نیز توجه شده‌است.
  به گفته او:
  "ما به‌خاطر اصلاح یک پلان ترتیب دادیم که ۲۶ ساحه دارد در این پلان از تشکیل گرفته تا بخش‌های مسلکی، مالی و تدارکاتی، کیفیت تعلیم، ارزیابی نتایج آموزش بررسی تدریس معلمین، مسایل هماهنگی روابط وزارت معارف و برخی موضوعات دیگر گنجانیده شده‌است."
  آقای شینواری می‌گوید، این پلان ظرف دو سال آینده در سه مرحله عملی می‌‌شود که روی کیفیت معارف تأثیر مثبت دارد.
  این در حالیست که رئیس جمهور غنی یکشنبه هفته جاری در سفر به ولایت غزنی گفته است چیزیکه این نهادها تربیه می‌کنند مورد نیاز مردم نیست و چیزهای که مردم ضرورت دارند در این نهادها تربیه نمی‌شوند.
  آقای غنی همچنان گفته‌است که وضعیت جاری در وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی برای مردم قابل قبول نیست.
  در عین حال وزارت تحصیلات عالی نیز از آوردن اصلاحات در این وزارت سخن می‌گوید.
  عارفه پیکار سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:
  "وزارت تحصیلات عالی نیز اقدامات جدی روی دست گرفته و یکی از برنامه‌های که این وزارت روی آن کار می‌گیرد و آن باعث بهتر شدن کیفیت و بهبود در نهادهای اکادمیک به‌میان می‌آید و با عث عرضه خدمات بهتر تحصیلی می‌شود بحث بازنگری نصاب تحصیلی است در کنار آن ما می‌خواهیم نقش پژوهشی را در نهادهای اکادمیک بلند ببریم تا نصاب تحصیلی ما با معیارهای بین المللی برابر شود."
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 • صحت عامه: کتاب‌های "تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی" به وزارت معارف سپرده شدند

  منبع: رادیو آزادی
   
  وزارت صحت عامه افغانستان کتاب‌های "تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی" را به وزارت معارف سپرد.
   
  مهارت‌های زنده‌گی، کمک‌های اولیه، مواد مخدر، امراض ساری، بیولوژی انسان، صحت روانی، صحت باروری، واکسین، تغذی و حفظ‌الصحه از مسایل اند که در کتاب‌های تعلیمات خانواده‌گی گنجانیده شده‌است.
   
  وزارت صحت عامه افغانستان بر اساس امضای تفاهمنامه با وزارت معارف کتاب‌های تعلیمات زنده‌گی خانواده‌گی را آماده ساخته و روز سه شنبه «۳۰ عقرب ۱۳۹۶» به مقامات این وزارت سپرد.
   
  احمد جان نعیم معین پالیسی این وزارت هنگام تحویل‌دهی این کتاب‌ها گفت، با شامل ساختن این کتاب‌ها در نصاب تعلیمی وزارت معارف بهبود قابل ملاحظه‌ای در صحت خانواده‌ها به‌میان خواهد آمد.
   
  او افزود:
   
  "اطفال یک کتله بزرگ جامعه را تشکیل می‌دهند و صحتمندی آن‌ها برای ما حایز اهمیت است زیرا از یک طرف آن‌ها باید بتوانند دروس خویش را به‌طور احسن فرا گیرند و از طرف دیگر علاوه بر این‌که مواظب صحت و سلامتی خویش می‌باشند، می‌توانند موضوعات صحی را برای فامیل و جامعه انتقال دهند."
   
  آقای نعیم همچنان گفت، بر اساس تفاهم با وزارت معارف این کُتب از صنف چهار الی صنف دوازده در مکاتب تدریس می‌شوند و به‌گفته وی ضامن سلامت خانواده خواهد بود.
   
  این کتب به همکاری وزارت معارف و کمک مالی و تخنیکی اداره صندوق جمعیت ملل‌متحد از سوی وزارت صحت عامه افغانستان تهیه شده‌است.
   
  معین پالیسی وزارت صحت عامه می‌گوید، پیش از این نیز موضوعات صحی به‌گونه پراگنده در مکاتب تدریس می‌شد، اما با تدریس این کتب سطح آگاهی متعلمین بلند رفته و آنان می‌توانند معلومات صحی‌شان را با خانواده‌ها و جامعه شریک سازند.
 • غنی: نصاب تعلیمی افغانستان به یک بازنگری همه جانبه ضرورت دارد

  منبع: رادیو آزادی
   
  رئیس جمهور افغانستان می‎گوید که نصاب تعلیمی کشور به یک بازنگری همه جانبه ضرورت دارد.
   
  محمد اشرف غنی در گردهمایی عصر دیروز در ارگ ریاست جمهوری بعد از این‎که ابراهیم شینواری سرپرست وزارت معارف طرح خود برای بالا بردن کیفیت آموزش را تقدیم کرد گفت که نصاب تعلیمی کشور به بازنگری همه جانبه ضرورت دارد.
   
  رئیس جمهور افغانستان گفت که تیم‎های متخصص باید روی نصاب کار کند و نظریات جوامع مدنی و زنان هم باید در این مورد گرفته شود.
   
  محمد اشرف غنی تاکید کرد که معارف باید غیر سیاسی و در خدمت علم و دانش باشد.
   
  او گفت که مقامات محلی باید در امور معارف مداخله نکنند.
 • USAID مرحله دوم چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی را آغاز می‎کند

  منبع: رادیو آزادی
   
  اداره انکشاف بین‌المللی امریکا یا (USAID) مرحله دوم چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی را از طریق وزارت معارف افغانستان آغاز می‎کند.
  این مرحلۀ چاپ و توزیع کتاب‎ها ۷۵ میلیون دالر امریکایی ارزش دارد.
  هوگو لارنس شارژدافیر خاص سفارت امریکا در کابل روز سه شنبه «۱۶ عقرب ۱۳۹۶» در مراسمی‎که به همین منظور در کابل برگزار شده بود گفت که در این مرحلۀ دو ساله به تعداد ۱۳۵ میلیون جلد کتاب تعلیمی به همکاری وزارت معارف افغانستان چاپ و توزیع می‎گردد.
  لارنس گفت که این روند با تقویت و معیاری شدن پروسه معارف افغانستان کمک بیشتر خواهد کرد.
  او افزود:
  "هدف این پروژه چاپ ۱۳۵ میلیون جلد کتاب درسی و رهنمایی می‎باشد که بالای آن ۷۵ میلیون دالر مصرف میاید، اگر این پروژه به‌گونه درست آن تطبیق گردد در کیفیت معارف تغییرات قابل ملاحظه رونما خواهد شد."
  آقای لارنس همچنان گفت که در کمیت معارف افغانستان تغییرات قابل ملاحظه بوجود آمده است.
  این پروژه بخشی از ادامه پروژه چاپ و توزیع کتاب‎های است که مرحله اول آن از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی حکومت افغانستان و اداره انکشاف بین‌المللی امریکا به هدف چاپ و توزیع کتاب‎های مکاتب به زبان‎های دری، پشتو و انگلیسی انجام گردید.
  انتظار می‎رود مرحله دوم این پروژه از سال ۲۰۱۸ آغاز و تا سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل گردد.
  از طریق این پروژه کتاب‎های درسی و کتاب‎های خاص رهنمایی برای شاگردان صنوف اول تا دوازدهم مکاتب چاپ و توزیع می‎گردد.
  در عین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت هنگام سخنرانی در این نشست پروژه چاپ و توزیع کتاب‎های درسی و رهنمایی برای معلمین و شاگردان را در جهت معیاری شدن آموزش مهم خوانده و روی تطبیق بهتر آن تأکید کرد.
  آقای عبدالله از این همکاری امریکا سپاس‌گزاری کرده و آن را برای آموزش با کیفیت در افغانستان یک گام بنیادی خواند.
  او افزود:
  "این یک گام مهم است از طریق این پروژه ما می‎توانیم مشکلات در بخش معارف را شناسایی و از آن جلوگیری کنیم. مشکل بزرگ در بخش معارف مسئله کمبود کتاب‎ها می‎باشد."
  از سوی دیگر شماری از متخصصین بخش معارف روی بهبود پروسه معارف در کشور تاکید کرده و از حکومت می‎خواهند تا این پروژه را به صورت شفاف آن تطبیق و کتاب‎های با کیفیت را در اختیار شاگردان قرار دهد.
 • حکومت‌های امریکا و افغانستان برنامۀ فراهم سازی مواد درسی برای دانش‌آموزان را راه‌اندازی کردند

  منبع: سفارت ایالات متحده در افغانستان

  کابل، افغانستان – امروز شارژدافیر ویژۀ ایالات متحده در افغانستان محترم سفیر هوگو لورنس و جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان پروژۀ دوم چاپ و توزیع کتب درسی مکاتب را راه اندازی کردند. این پروژۀ یک برنامۀ تمویل شده از سوی ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا برای وزارت معارف افغانستان میباشد. ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا مبلغ 75 میلیون دالر امریکایی را به وزارت معارف جهت چاپ و توزیع 135 میلیون جلد کتب درسی صنوف اول الی دوازدهم و راهنمای استادان که مورد تائید وزارت معارف میباشند، فراهم میسازد.

  این پروژۀ جدید به تعقیب پروژۀ اول چاپ و توزیع کتب درسی که از سال 2011 الی 2016 توسط ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا در مساعی مشترک با حکومت افغانستان و سایر نهادهای تمویل کننده، به منظور چاپ و توزیع کتب درسی تائید شده وزارت معارف برای دوره های ابتدائیه و متوسطه به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی اجرأ گردیده بود، راه‌اندازی میشود.
  محترم سفیر هوگو لورنس در این رابطه گفت: «این برنامه در حقیقت یک مشارکت مهم بین حکومت های ایالات متحده و افغانستان میباشد.” وی افزود: “تیم های ما به منظور حصول اطمینان از تطبیق موفقانه این برنامه بلندپروازانه برای منفعت اطفال افغانستان در هماهنگی نزدیک با هم کار خواهند کرد. »
  پروژۀ چاپ و توزیع کتب درسی ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا در راستای گسترش دسترسی به تعلمیات ابتدایی و بهبود کیفیت تعلیمات برای کودکان شامل مکتب وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان را حمایت میکند.
  جلالتمآب عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در این مورد گفت: «هرنوع کمک در هرزمانی که باشد کمک بزرگی به کرامت و رفاه انسان میباشد و چاپ و توزیع کتب یک کمک و حمایت بزرگ از افغانستان است.»
  ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا از سال 2002 میلادی به این سو حکومت افغانستان را در راستای ارائه تعلیمات با کیفیت از طریق تدویر برنامه های ارتقای ظرفیت استادان، چاپ و توزیع میلیون‌ها کتب درسی، کمک به دختران افغان جهت اشتراک در صنوف تعلیمات محلی، و گسترش فرصت‌های تحصیلات عالی، حمایت نموده است.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  حکومت‌های امریکا و افغانستان برنامۀ فراهم سازی مواد درسی برای دانش‌آموزان را راه‌اندازی کردند
   
   
  کابل، افغانستان – امروز شارژدافیر ویژۀ ایالات متحده در افغانستان محترم سفیر هوگو لورنس و جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان پروژۀ دوم چاپ و توزیع کتب درسی مکاتب را راه اندازی کردند. این پروژۀ یک برنامۀ تمویل شده از سوی ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا برای وزارت معارف افغانستان میباشد. ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا مبلغ 75 میلیون دالر امریکایی را به وزارت معارف جهت چاپ و توزیع 135 میلیون جلد کتب درسی صنوف اول الی دوازدهم و راهنمای استادان که مورد تائید وزارت معارف میباشند، فراهم میسازد.
   
  این پروژۀ جدید به تعقیب پروژۀ اول چاپ و توزیع کتب درسی که از سال 2011 الی 2016 توسط ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا در مساعی مشترک با حکومت افغانستان و سایر نهادهای تمویل کننده، به منظور چاپ و توزیع کتب درسی تائید شده وزارت معارف برای دوره های ابتدائیه و متوسطه به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی اجرأ گردیده بود، راه‌اندازی میشود.
   
  محترم سفیر هوگو لورنس در این رابطه گفت: «این برنامه در حقیقت یک مشارکت مهم بین حکومت های ایالات متحده و افغانستان میباشد.” وی افزود: “تیم های ما به منظور حصول اطمینان از تطبیق موفقانه این برنامه بلندپروازانه برای منفعت اطفال افغانستان در هماهنگی نزدیک با هم کار خواهند کرد. »
   
  پروژۀ چاپ و توزیع کتب درسی ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا در راستای گسترش دسترسی به تعلمیات ابتدایی و بهبود کیفیت تعلیمات برای کودکان شامل مکتب وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان را حمایت میکند.
   
  جلالتمآب عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در این مورد گفت: «هرنوع کمک در هرزمانی که باشد کمک بزرگی به کرامت و رفاه انسان میباشد و چاپ و توزیع کتب یک کمک و حمایت بزرگ از افغانستان است.»
   
  ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا از سال 2002 میلادی به این سو حکومت افغانستان را در راستای ارائه تعلیمات با کیفیت از طریق تدویر برنامه های ارتقای ظرفیت استادان، چاپ و توزیع میلیون‌ها کتب درسی، کمک به دختران افغان جهت اشتراک در صنوف تعلیمات محلی، و گسترش فرصت‌های تحصیلات عالی، حمایت نموده است.
 • حقمل: چهار و نیم میلیون جلد کتاب به ۹ ولایت رسیده‌است

  منبع: رادیو آزادی
  وزارت معارف افغانستان از رسیدن بیش از چهار و نیم میلیون جلد کتاب درسی به نُه ولایت این‌کشور خبر می‌دهد.
  کبیر حقمل رئیس نشرات این وزارت دیشب در صحبت با رادیو آزادی درین مورد بیشتر گفت:
  " کتاب‌های درسی به غزنی، زابل، ارزگان، کندهار، هرات، بادغیس، غور، فراه و نیمروز رسیده‌است."
  روند انتقال دادن کتاب‌های درسی به ۱۶ ولایت افغانستان در پنج ماه حمل امسال آغاز شد.
  به گفته آقای حقمل، در روز‌های آینده حدود سه و نیم میلیون جلد کتاب درسی به شش ولایت دیگر یعنی، پکتیا، پکتیکا، فاریاب، دایکندی، بامیان و نورستان نیز می‌رسد.
  کتاب‌های درسی در حالی تا هنوز در اختیار شاگردان مکاتب این ولایت‌ها قرار نگرفته است که از آغاز نصاب آموزشی جدید در کشور بیش از ۲۰ روز می‌گذرد.
  وزارت معارف افغانستان مشکلات امنیتی را یکی از دلایل تاخیر در فرستادن کتاب‌های درسی به بخش‌های از کشور می داند.
صفحه 1 از 4
قبل1234بعد