پیام سرپرست وزارت معارف

پیام جلالتمآب وزیر معارف 
به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر
 
جای نهایت خوشی و مسرت است که به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر صمیمانه ترین تبریکات خود و رهبری وزارت معارف را باخلوص نیک و اخوت اسلامی به شما هموطنان عزیز، استادان گرامی و شاگردان، منسوبان معارف و رهروان علم و معرفت تبریک و تهنیت عرض میدارم.
همانطوریکه ماه مبارک صیام ماه، رحمت، مغفرت و نجات از آتش دوزخ است، عید سعید فطر نیز بهانه یی برای خوشی، اخوت اسلامی و زیست باهمی می باشد.
بجا میدانم تا درین روز پرمیمنت با تضرع دست بنده گی به درگاه پروردگار عظیم الشان خویش بلند نموده تا روز های عید و سایر  روز ها و سال های پیشرو را برای هموطنان داغدیده ما را، مملو  از خوشی داشته و خداوند منان صلح و آرامش را در کشور ما بر قرار نماید.
کشور عزیز ما علی رغم داشتن دستآورد های بزرگ در تمام عرصه ها، امید به فردای تابناک را نوید میدهد؛ اما باز هم جنگ خانمانسوز هر روز بهترین جوانان و هموطنان عزیز ما را قربانی گرفته و وطن ما در آتش جنگ می سوزد چنانچه در ایام خجسته این عید باز هم ده ها خانواده به خاطر شهادت و از دست دادن عزیزان و بسته گان شان سوگوار اند، متاسفانه شماری زیادی از اطفال معصوم کشور ما بدون پدر عید را خوش آمدید می گویند و تعداد زیادی مادران با مرگ اولاد و نان آوران فامیل شان اشک ریخته و به گلیم غم نشسته اند.
این خون شهداست که مانند شمع نه تنها جوامع اسلامی را روشنایی بخشیده و اسلام عزیز را زنده نگهداشته است بلکه استقلال، عزت سربلندی و تمام افتخارات کشورعزیز ما نیز مدیون آن می باشد. 
هموطنان نهایت گرامی! می خواهم در این روز پر میمنت به یک موضوع اشاره نمایم و آن اینکه به فضل خداوند یکتا همین اکنون در سراسر کشور (17600)  باب مرکز تعلیمی و تربیتی به شمول مدارس دینی فعال بوده که اضافه از 9 میلیون فرزند ما اعم از دختر و پسر در این مراکز مصروف آموزش می باشند. این حالت ما را امید وار می سازد که به یاری و استعانت خداوند عزوجل نسل های آینده ما بایک قوت واحد، افغانستان را در جهت پیشرفت، ترقی و صلح پایدار سوق خواهد داد.
معلمان گرامی و شاگردان ارجمند!  اینک بعد از سپری شدن عید سعید فطر در آستانه امتحانات چهارونیم ماهه مناطق سردسیر قرار می گیریم، بناءً برای هریک شما شاگردان عزیز آرزوی مؤفقیت در امتحانات پیشرو را نموده و از جوانان عزیز با توجه به نقش و ارزش علم در پیشرفت جامعه بشری، می خواهم تا در فراگیری علوم متداوله بر وفق تقاضای عصر حاضر، تلاش مضاعف نمایند.
در خاتمه با عرض تبریک مجدد عید سعید فطر برای عموم مسلمانان به ویژه هموطنان عزیز با خصوع و خشوع خالصانه بنده گی به در گاه ایزد منان دعا می کنیم که عبادات و صدقات ما مقبول درگاه حق گردیده و ما را به اصول دین مقدس اسلام دایم و قایم بگرداند و هکذا استدعا می نمایم که روز های مبارک عید سعید فطر و اعیاد آینده ما در فضای اخوت اسلامی، امنیت سرتاسری و خوشی سپری شده و از گزند تمام حوادث ناگوار در امن خداوند (ج) باشیم .
 
با احترام
دکتر محمد میرویس بلخی
سرپرست وزارت معارف افغانستان