پیام وزارت معارف به مناسبت روز جهانی دختران

پنجشنبه- کابل:
امروز ۱۱ اکتوبر مصادف است با روز جهانی دختران. این روز همه ساله در کشورهای مختلف جهان به منظور ارج گزاری به موقف و اهمیت دختران در جامعه تجلیل می گردد. 
روز جهانی دختران امسال تحت شعار (آماده برای یاد گیری، آماده برای زنده گی)‌ تجلیل می شود. وزارت معارف افغانستان در حالیکه افتخار فراهم آوری خدمات تعلیمی برای حدودا سه و نیم میلیون طفل دختر در سراسر کشور را دارد، این روز را برای همه دختران معصوم کشور عزیز خود تبریک و تهنیت عرض می دارد.
ما به این عقیده هستیم که دختران ما آینده سازان ملت با غرور، به پای خود ایستاده و علم دوست ما می باشند و همهء ما منحیث فرد، خانواده، جامعه و ملت در هر سطحی که قرار داریم مسئول هستیم تا آینده نگر بوده و این اساس تشکیل فردای بهتر خویش را به زیور علم و عرفان آراسته سازیم. 
تعلیم و تربیت دختران نه تنها حق انسانی و شرعی ایشان بوده؛ بلکه یک مسئولیت اساسی دینی همه اقشار جامعه نیز می باشد، ازینرو بر همه ماست تا در این راستا کوشا باشیم و سعادت دنیا و آخرت را نصیب شویم. 
وزارت معارف دولت جمهوری اسلامی افغانستان با نهایی سازی پالیسی تعلیم و تربیه دختران میخواهد سهم خویش را در این راستا بیشتر از قبل ادا نموده و از کافه ملت مسلمان و علم پرور خود تقاضا می نماید تا ما را در تطبیق این امر یاری به هم رسانند.
کشور ما بعد از سقوط طالبان و به میان آمدن نظام جدید پیشرفت چشم گیری را در راستای جذب دختران در مکاتب داشته است. همین اکنون حدودا ۴۲ فیصد تمامی شاگردان مکاتب را دختران تشکیل می دهند و در تمامی ولایات و ولسوالی های کشور مکاتب دخترانه فعال می باشند. 
در عین حال در مناطق دوردست، صعب العبور و نا امن هزاران صنف محلی برای آموزش دختران ایجاد شده که از طریق آن اساسات خدا شناسی و خود شناسی در قالب نصاب واحد تعلیمی که اساس آن را اصول دین مبین اسلام و عرف و عنعنات پسندیده افغانی تشکیل می دهد، برای اولاد وطن فراهم می شود.
اما با وجود همه این پیشرفتها، تا حال نیز به دلیل نا امنی، مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی حدود ۳،۷ میلیون طفل ما به مکتب رفته نه می توانند که بیشتر از ۶۰٪ شان را دختران تشکیل می دهند. روز جهانی دختران برای ما یکبار دیگر این کتله بزرگ انسانی را به یاد میاورد که در آوردن شان به مکتب و محیط تعلیمی بیشتر از قبل کوشا باشیم و نگذاریم که این دختران و نونهالان آینده کشور از نعمت آموزش و پرورش دور باشند. از همینرو از همه خانواده ها،‌ بزرگان، موسفیدان و متنفذین خواهش می نماییم که در این راستا ما را یاری رسانند. 
مقوله مشهور تعلیم و تربیت است که پرورش یک پسر پرورش یک فرد است، ولی پروروش یک دختر پرورش جامعه می باشد؛ لذا باید همه در برابر جامعه خود مسئول باشیم و دختران خود را به مکتب بفرستیم،‌ به روحیهء که هیچ تفاوتی بین پسر و دختر قایل نبوده؛ بلکی به دختران توجه بیشتر مبذول داریم.