افغانستان دوباره عضویت جنبش جهانی سارندوی را به‌دست آورد

media-moe

وزارت معارف کشور اعلام کرد که سازمان سارندوی افغانستان پس از چهل‌ویک سال دوباره عضویت جنبش جهانی سارندوی را به دست آورده است.

این وزارت امروز (شنبه، ۲۱ جدی) در اعلامیه‌ای گفته است که سازمان سارندوی افغانستان یک‌صدوهفتادویکمین عضو جنبش جهانی سارندوی است. سارندوی افغانستان با کسب این عضویت، می‌تواند از تمام حقوق و امتیازات جنبش جهانی سارندوی استفاده کند.

براساس معلومات وزارت معارف، اعضای سازمان سارندوی افغانستان می‌توانند در تمام برنامه‌های بین‌المللی سارندوی از جمله جشنواره‌های جهانی، سیمینارها، کنفرانس‌ها و سمپوزیم‌هایی که در مورد صلح، محیط زیست، موضوعات حقوق بشری، استفاده از انرژی خورشیدی و… برگزار می‌شود، شرکت و کمک‌های این جنبش را جلب کنند.

وزارت معارف افزوده است که سازمان سارندوی افغانستان در حال حاضر ۱۱ هزار عضو جوان دارد که توسط مربیان مسلکی رهبری می‌شوند. این افراد از میان دانش‌آموزان مکاتب، پرورشگاه‌ها و محلات زیست انتخاب شده‌اند.

آنان در اوقات فراغت از درس، در قسمت تأمین نظم و دسپلین در محیط مکتب و بیرون از مکتب، حفاظت از محیط زیست، رعایت حفظ‌الصحه، خدمات اجتماعی و پروژه‌های رشد و استفاده از انرژی خورشیدی آموزش می‌بینند و در این بخش‌ها رضاکارانه فعالیت می کنند.

گفتنی است که افغانستان درسال ۱۳۳۶ خورشیدی عضویت جنبش جهانی سارندوی را کسب کرده بود، اما در سال ۱۹۷۹ میلادی عضویت افغانستان در این سازمان به دلیل سیاسی‌شدن آن به تعلیق درآمد.

وزارت معارف گفته است که تلاش‌های این وزارت در سال‌های اخیر سبب شد تا جایگاه افغانستان در این سازمان احیا شود.

جنبش جهانی سارندوی در حال حاضر بیش ۵۱ میلیون نفر عضو دارد. این جنبش در سال ۱۹۰۷ میلادی به هدف کمک به جوانان و روند آموزش و پرورش آنان ایجاد شد.

منبع: اطلاعات روز