استفاده از دانش‌آموزان در کارزارهای انتخاباتی و پذیرایی مقامات ممنوع شد

media-moe

منبع: ۸ صبح

وزارت معارف اعلام کرده است که استفاده از دانش‌آموزان مکاتب در محافل پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی ممنوع است و هیچ فرد حقیقی و حقوقی اجازه ندارد که از دانش‌‌آموزان مکاتب در تبلیغات، تظاهرات و گردهم‌آیی‌ها به شمول کارزارهای انتخاباتی استفاده کنند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف روز یک‌شنبه، سی‌ام سرطان در یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفته است که استفاده از دانش‌آموزان مکاتب در مراسم پذیرایی از مقام‌های حکومتی به شمول وزیر معارف و هم‌چنان کمپین‌های انتخاباتی و تجمعات اعتراضی ممنوع شده است. او گفته است که حضور دانش‌آموزان در این مراسم سبب می‌شود که آن‌ها از درس‌های‌شان باز بمانند و در معرض تهدیدات امنیتی قرار گیرند.

از جانب دیگر، وزرات معارف در اطلاعیه‌ای گفته است که این تصمیم با توجه به وضعیت امنیتی کشور به هدف جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های جسمی و روحی به دانش‌آموزان مکتب، حفظ بی‌طرفی و دخیل نشدن معارف در مسایل سیاسی اتخاذ شده است.

وزارت معارف گفته است که طبق این تصمیم، اشتراک دانش‌آموزان در مراسم استقبال و پذیرایی از مقامات به شمول وزارت معارف با اصول و مکلفیت‌های آموزشی در مغایرت قرار دارد. در خبرنامه آمده است: «وادار ساختن دانش‌آموزان برای شرکت در مراسم پذیرایی باعث خدشه‌دار شدن روحیه شخصیتی دانش‌آموزان شده و سبب می‌گردد تا احساس حقارت به آنان دست دهد.»

وزارت معارف اعلام کرده است که به تمام ریاست‌های معارف در مرکز و ولایت‌ها دستور داده شده است تا این موارد را رعایت کنند و در صورت تخطی با متخلفان به صورت جدی و قانونی برخورد خواهد شد.  

این در حالی است که در بسیاری از محافل سیاسی و سفرهای مقام‌های بلندپایه حکومتی به ولایت‌ها از دانش‌آموزان و کودکان برای پذیرایی و استقبال کار گرفته می‌شود. وزارت معارف گفته است که این امر سبب می‌شود که دانش‌آموزان افزون بر صدمه روحی و شخصیتی از درس‌های‌شان باز بمانند. در گذشته برخی از فعالان حقوق کودک نیز از استفاده ابزاری و کمپینی از کودکان انتقاد کرده بودند.