لایحه درجه‌بندی دانش‌آموزان سر از ماه آینده تطبیق می‌شود

media-moe

مرجع: هشت صبح

مسوولان وزارت معارف از تهیه و منظوری لایحه درجه‌بندی دانش‌آموزان خبر داده و می‌گویند که این لایحه سر از ماه آینده در مکاتب تطبیق خواهد شد. 

این لایحه از سوی وزارت معارف در سه فصل و نه ماده تهیه شده است. لایحه درجه‌بندی دانش‌آموزان جای‌گزین سیستم فعلی نمره‌دهی می‌شود. بر اساس این لایحه، پس از این لیاقت و سویه‌ی یادگیری دانش‌آموزان مکاتب طبق اوسط نمرات آن‌ها سنجیده شده و تمام دانش‌آموزان در پنج سطح درجه‌بندی خواهند شد. به همین ترتیب گروه‌های «الف، ب، ج، د، ه» یا «عالی، بسیار خوب، خوب، پذیرفته شده، تکرار صنف» در نظر گرفته شده است.

بر اساس این لایحه، دانش‌آموزانی که در امتحان چهارونیم ماه بین ۳۶ تا ۴۰ و در امتحان سالانه ۵۴ تا ۶۰ نمره بگیرند، در گروه «الف» یا درجه «عالی» قرار می‌گیرد. هم‌چنان کسانی که صفر تا ۱۶ را در امتحان چهارونیم ماه و صفر تا ۲۴ نمره را در امتحان سالانه اخذ کند، ناگزیر به تکرار آموزش‌گیری در همان صنف می‌شوند. طبق این لایحه نام شاگردان در حاضری نیز بر اساس سیستم الفبا ترتیب می‌شود. پیش از این، نام‌های دانش‌آموزان بر اساس بلندترین نمره ترتیب می‌شد.

 به باور مسوولان وزارت معارف، سیستم فعلی نمره‌دهی ناعادلانه است و باعث سرکوب استعدادها می‌شود. نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که هدف از تغییرات جدید در سیستم نمره‌دهی افزایش زمینه رشد استعدادهای تمام دانش‌آموزان، بهبود ارزیابی سویه یادگیری و تنظیم امور مربوط به درجه‌بندی است.

نوریه نزهت هم‌چنان گفت که این لایحه نهایی شده و در ماه آینده در دست اجرا گذاشته خواهد شد. به گفته نزهت این لایحه در تمام مؤسسات تعلیمی خصوصی و دولتی قابل اجرا است.