والی لوگر: گزارش‌ها در مورد بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان حقیقت ندارد

media-moe

محمدانور اسحاق‌زی، والی لوگر گفته است که گزارش‌ها در مورد بدرفتاری جنسی با ۵۴۶ دانش‌آموز مکاتب در این ولایت «نه تنها حقیقت ندارد بلکه اهانت به خانواده معارف و مردم معارف دوست لوگر است.»

والی لوگر این سخنان را در دیداری با محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف مطرح کرده است. وزارت معارف اعلام کرده است که این دیدار با حضور مقامات ارشد لوگر از جمله والی، نماینده‌گان مردم، اعضای مجلس سنا و رییس شورای ولایتی این ولایت روز شنبه، بیست‌وپنجم عقرب انجام شده است.

به تازه‌گی روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که شبکه‌ای در ولایت لوگر شناسایی شده که اعضایش در آزار و اذیت جنسی دست‌کم ۵۴۶ پسر از شش مکتب دست داشته‌اند. بر اساس این گزارش، کودکان قربانی توسط حلقه‌ای متشکل از آموزگاران، دانش‌آموزان مسن‌تر و افراد قدرتمند، مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند.

به دنبال نشر این گزارش، وزارت معارف هیأت حقیقت‌یابی را توظیف کرد تا ادعای مطرح شده را بررسی کند.

میرویس بلخی در دیدار با مقام‌های محلی ولایت لوگر گفته است که هیأت با صلاحیتی را که برای روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع، گماشته بود، به شهر پل‌علم مرکز این ولایت رسیده است.

او در عین حال گفته است که از مراکز آموزشی به عنوان جایگاه آموزش و پرورش کودکان، نظارت جدی دارد.

از جانب دیگر، محمدانور اسحاق‌زی، والی لوگر گفته است که یک هیأت با صلاحیت در سطح محلی نیز توظیف شده است تا ابعاد این موضوع را به صورت جدی بررسی کند.

چنان‌که وزارت معارف با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است، نماینده‌گان، مسوولان محلی لوگر و سناتوران این ولایت گفته‌اند:«دامان معارف پاک بوده و نباید با این ادعاها و اتهامات آلوده شود.»

ادعاهای بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان مکاتب در لوگر در مجلس نماینده‌گان نیز جنجال‌ها و اختلاف نظرها را دامن زد. سرانجام یک هیأت برای بررسی حقیقت گزارش‌هایی که در مورد بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در لوگر به نشر رسیده است، از سوی پارلمان گماشته شد.

منبع: ۸ صبح