دکتر بلخی بر راه اندازی حشر عمومی برای ریشه کن سازی بیسوادی در افغانستان تاکید کرد

media-moe
دوشنبه ۱۳۹۸/۶/۴ - ۱۴:۳۲
دکتر بلخی بر راه اندازی حشر عمومی برای ریشه کن سازی بیسوادی در افغانستان تاکید کرد

وزارت معارف- کابل: دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور در برنامه گرامیداشت از روز بین‌المللی سواد از وجود 10 میلیون بیسواد در سراسر افغانستان خبر داد و بر این موضوع تاکید کرد که ریشه کن سازی این معضل کلان نیز به حشر عمومی با همکاری جامعه مدنی، فعالان رضاکار، نهادها و موسسات همکار و عموم مردم در کنار وزارت معارف دارد.

در این برنامه که امروز به میزبانی موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان(CW4WAfghan) برگزار شد؛ دکتر بلخی عنوان کرد که یکی از برنامه‌های ما در دهه معارف از بین بردن راه‌های بازگشت به بیسوادی است.

وزیر معارف همچنین سواد را قابلیتی برای تغییر مثبت برای زندگی هر شخص توصیف و عنوان کرد که وزارت معارف برای محو بیسوادی نه تنها بر روی خواندن و نوشتن بلکه براساس این تعریف برای تقویت قابلیت تغییر مثبت کار می‌کند.

"هما نورستانی" رئیس بسیج ملی سوادآموزی وزارت معارف نیز در این برنامه خاطرنشان ساخت که در حال حاضر 7 هزار کورس سواد آموزی برای 190 هزار شاگرد در سراسر افغانستان فعال است.

نورستانی همچنین از فعالیت 69 باب مکتب سواد حیاتی در سراسر کشور خبر داد.

"لطیفه مجیدی" رئیس موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان(CW4WAfghan)، راه اندازی کتابخانه درخت دانش، ایجاد 41 صنف سوادآموزی برای 1400 شاگرد در ولایات کابل، تخار و بدخشان، توزیع کتاب و بسته‌های لابراتوار را از عمده فعالیت‌های این موسسه در راستای محو بیسوادی در همکاری با وزارت معارف عنوان کرد.

گفتنی است در خاتمه این برنامه از شماری از سوادآموزان با حضور دکتر بلخی تقدیر صورت گرفت.
 

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۳:۱۸
Background image

ملاقات تعارفی وزیر معارف با بهادر امینیان سفیر جدید ایران در افغانستان

وزارت معارف - کابل: دکتور محمد میرویس بلخی وزیر معارف با بهادر امینیان سفیر جدید ایران در افغانستان ملاقات تعارفی کرد.

در این دیدار که به میزبانی وزارت معارف انجام گرفت، دکتور بلخی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۶:۱
Background image

اختتام ورکشاپ فعالیت ارتقای ظرفیت (CBA) در وزارت معارف

این ورکشاپ به هدف معرفی پلان سال چهارم پروژه‌ی فعالیت ارتقای ظرفیت پروژه‌ی CBA مربوط به اداره توسعه بین المللی آمریکا (USAID) با حضور عبدالسبحان رووف معیین مالی و اداری وزارت معارف،. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۵:۳۵
Background image

قدردانی شماری از شهروندان جوزجان از وزیر معارف بدلیل توجه به لسان‌های اوزبیکی و ترکمنی در کتب درسی

وزارت معارف – کابل: امان الله شریفی عضو شورای ولایتی جوزجان به همراه شماری از جوانان این ولایت در دیدار با دکتور محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور از او بدلیل توجه به لسان‌های اوزبیکی و . . .

بازگشت به اخبار