دکتر بلخی بر راه اندازی حشر عمومی برای ریشه کن سازی بیسوادی در افغانستان تاکید کرد

media-moe
دوشنبه ۱۳۹۸/۶/۴ - ۱۴:۳۲
دکتر بلخی بر راه اندازی حشر عمومی برای ریشه کن سازی بیسوادی در افغانستان تاکید کرد

وزارت معارف- کابل: دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور در برنامه گرامیداشت از روز بین‌المللی سواد از وجود 10 میلیون بیسواد در سراسر افغانستان خبر داد و بر این موضوع تاکید کرد که ریشه کن سازی این معضل کلان نیز به حشر عمومی با همکاری جامعه مدنی، فعالان رضاکار، نهادها و موسسات همکار و عموم مردم در کنار وزارت معارف دارد.

در این برنامه که امروز به میزبانی موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان(CW4WAfghan) برگزار شد؛ دکتر بلخی عنوان کرد که یکی از برنامه‌های ما در دهه معارف از بین بردن راه‌های بازگشت به بیسوادی است.

وزیر معارف همچنین سواد را قابلیتی برای تغییر مثبت برای زندگی هر شخص توصیف و عنوان کرد که وزارت معارف برای محو بیسوادی نه تنها بر روی خواندن و نوشتن بلکه براساس این تعریف برای تقویت قابلیت تغییر مثبت کار می‌کند.

"هما نورستانی" رئیس بسیج ملی سوادآموزی وزارت معارف نیز در این برنامه خاطرنشان ساخت که در حال حاضر 7 هزار کورس سواد آموزی برای 190 هزار شاگرد در سراسر افغانستان فعال است.

نورستانی همچنین از فعالیت 69 باب مکتب سواد حیاتی در سراسر کشور خبر داد.

"لطیفه مجیدی" رئیس موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان(CW4WAfghan)، راه اندازی کتابخانه درخت دانش، ایجاد 41 صنف سوادآموزی برای 1400 شاگرد در ولایات کابل، تخار و بدخشان، توزیع کتاب و بسته‌های لابراتوار را از عمده فعالیت‌های این موسسه در راستای محو بیسوادی در همکاری با وزارت معارف عنوان کرد.

گفتنی است در خاتمه این برنامه از شماری از سوادآموزان با حضور دکتر بلخی تقدیر صورت گرفت.
 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۱۵:۰
Background image

اعلامیه وزارت معارف در پیوند به شهادت مدیر لیسه غفور ندیم

وزارت معارف_کابل: معارف به عنوان نهاد تعلیمی باید مصوون باشد.
صبح امروز سید ضیاءالدین ضیاء مدیر لیسه غفور ندیم توسط افراد تفنگدار ناشناس در مقابل درب مکتب به شهادت رسید.
معارف افغانستان. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۱ - ۱۹:۷
Background image

تشریح برنامه‌های وزارت معارف برای شاگردان دارای معلولیت در کنفرانس مطبوعاتی میثاق مراکش

وزارت معارف- کابل: دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور ضمن اشتراک در کنفرانس مطبوعاتی میثاق مراکش، برنامه‌های این وزارت برای ارائه خدمات تعلیمی به شاگردان دارای معلولیت را تشریح کرد.

. . .
یکشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۱ - ۱۳:۱۶
Background image

بازدید وزیر معارف از لیسه شمس المشایخ شهر کابل و تعهد بر حل مشکلات این لیسه

وزارت معارف- کابل: دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور در سلسله بازدیدهای خود از شماری از مکاتب حوزه 5 تعلیمی شهر کابل، به لیسه شمس المشایخ رفت و در جمع شاگردان و معلمین این لیسه حاضر. . .

بازگشت به اخبار