ترکیه می خواهد روند آموزش در مدارس افغان-ترک را تسریع بخشد

media-moe
چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۱ - ۱۴:۵۹

محترم عبدالحکیم همت آخوندزاده رییس عمومی دفتر مقام وزارت  معارف با محترم صالح ساغر رئیس بنیاد آموزش ترکیه، دیدار کرد.

در این ملاقات، طرفین در مورد توسعه دوستی افغانستان و ترکیه گفتگو کرده و تفاهم صورت گرفت که هر  دو کشور مسلمان و دوست، مطابق ارزش های اسلامی در راستای تعلیم و تربیه با یکدیگر همکاری و هماهنگی خواهند کرد.

آقای ساغر گفت: "ما در افغانستان ۷۰۰۰ دانش آموز و حدود ۱۵۰۰ معلم داریم 
آقای ساغر در مورد تغییراتی که در حال حاضر در افغانستان رخ می دهد ابراز نظر کرده ، گفت که ما خود را برای این تغییرات و رویکردهای جدید و بر اساس پروتکل قبلی آماده کرده و می خواهیم که این مدارس جایگاه نخست را در عرصه تعلیم و تربیه، درمیان مدارس و نهاد های تعلیمی و تربیتی جهان داشته باشند که هر دو برای دستیابی به این هدف با یکدیگر همکاری خواهند کرد و امیدواریم فعالیت های خود را در ولایت های دیگر، مانند هلمند که مدارس در  آنجا  آماده است، گسترش دهیم.

آقای ساغر همچنین در مورد تأسیس دارالحفاظ ها و مدارس در افغانستان صحبت نموده  گفت: "ما این موضوع را با رهبران خود در میان خواهیم گذاشت و می خواهیم در آموزش های فنی و حرفه ای نیز به شما همکار باشیم"

بالمقابل رئیس دفتر وزارت معارف از حمایت ترکیه در زمینه آموزش قدردانی کرده و افزود: "مدارس افغان-ترک سابقه طولانی در کشور ما دارند و ما در نظر داریم که کیفیت سیستم آموزشی خود را چندین برابر افزایش دهیم. تفاهم نامه قبلی را مجدداً مرور کرده ایم و امیدهای ما از کشور ترکیه از لحاظ مشترکاتی که با هم داریم نسبت به سایر کشور ها بیشتر است .

آقای همت گفت که این هیئت از دولت ترکیه خواسته است تا مدارس افغان-ترک را تحویل دهد. او روی این کار می کند و نتایج را با شما در میان می گذارد.
 او علاوه بر علوم مدرن، به مسائل مذهبی نیز توجه زیادی دارد. آقای همت از حمایت کامل وزارت معارف به هیئت بازدیدکننده اطمینان داد و از آنهاخواست که در پرداخت حقوق کارکنان و معلمان به این وزارت را کمک کنند.

در این نشست علاوه از رییس عمومی دفتر مقام وزارت معارف، آقای مولوی عزیز احمد رایان رییس دفتر معینیت تعلیم و تربیه و آقای وحیدالله هاشمی رییس روابط بین الملل نیز حضور داشتند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۸ - ۱۰:۷
Background image

مختصری از کارکرد های معارف ولایات

ننگرهار

جلسه ماهانه بخش سواد آموزی ریاست معارف ولایت ننگرهار، تحت نظر مفتي حبيب حضرت حقاني رئیس معارف آن ولایت با اشتراک آمران و مدیران مرکزی و ۲۲ ولسوالی ننگرهار برگزار گردید.
در این. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۶ - ۱۲:۱۷
Background image

خبر های کوتاه از فعالیت های ریاست های معارف ولایات

لوگر:
موسسه HHOA در نظر دارد تا ۲۱ تن از قشر اناث را به حیث معلم  در صنوف سواد آموزی تحت حمایه خود در ولایت لوگر استخدام نماید.
 به همین منظر، به همکاری ریاست معارف این ولایت، رقابت. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۶ - ۱۰:۳۱
Background image

فشرده فعالیت های معارف در ولایات

کندهار:
الحاج مولوي فخرالدين نقشبندي رئیس معارف ولایت کندهار، در یک سفر کاری به مرکز، با الحاج مولوي حبیب الله اغا سرپرست وزارت معارف دیدار و در مورد دستاوردها و مشکلات موجود در معارف. . .

بازگشت به اخبار