ترکیه می خواهد روند آموزش در مدارس افغان-ترک را تسریع بخشد

media-moe
چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۱ - ۱۴:۵۹

محترم عبدالحکیم همت آخوندزاده رییس عمومی دفتر مقام وزارت  معارف با محترم صالح ساغر رئیس بنیاد آموزش ترکیه، دیدار کرد.

در این ملاقات، طرفین در مورد توسعه دوستی افغانستان و ترکیه گفتگو کرده و تفاهم صورت گرفت که هر  دو کشور مسلمان و دوست، مطابق ارزش های اسلامی در راستای تعلیم و تربیه با یکدیگر همکاری و هماهنگی خواهند کرد.

آقای ساغر گفت: "ما در افغانستان ۷۰۰۰ دانش آموز و حدود ۱۵۰۰ معلم داریم 
آقای ساغر در مورد تغییراتی که در حال حاضر در افغانستان رخ می دهد ابراز نظر کرده ، گفت که ما خود را برای این تغییرات و رویکردهای جدید و بر اساس پروتکل قبلی آماده کرده و می خواهیم که این مدارس جایگاه نخست را در عرصه تعلیم و تربیه، درمیان مدارس و نهاد های تعلیمی و تربیتی جهان داشته باشند که هر دو برای دستیابی به این هدف با یکدیگر همکاری خواهند کرد و امیدواریم فعالیت های خود را در ولایت های دیگر، مانند هلمند که مدارس در  آنجا  آماده است، گسترش دهیم.

آقای ساغر همچنین در مورد تأسیس دارالحفاظ ها و مدارس در افغانستان صحبت نموده  گفت: "ما این موضوع را با رهبران خود در میان خواهیم گذاشت و می خواهیم در آموزش های فنی و حرفه ای نیز به شما همکار باشیم"

بالمقابل رئیس دفتر وزارت معارف از حمایت ترکیه در زمینه آموزش قدردانی کرده و افزود: "مدارس افغان-ترک سابقه طولانی در کشور ما دارند و ما در نظر داریم که کیفیت سیستم آموزشی خود را چندین برابر افزایش دهیم. تفاهم نامه قبلی را مجدداً مرور کرده ایم و امیدهای ما از کشور ترکیه از لحاظ مشترکاتی که با هم داریم نسبت به سایر کشور ها بیشتر است .

آقای همت گفت که این هیئت از دولت ترکیه خواسته است تا مدارس افغان-ترک را تحویل دهد. او روی این کار می کند و نتایج را با شما در میان می گذارد.
 او علاوه بر علوم مدرن، به مسائل مذهبی نیز توجه زیادی دارد. آقای همت از حمایت کامل وزارت معارف به هیئت بازدیدکننده اطمینان داد و از آنهاخواست که در پرداخت حقوق کارکنان و معلمان به این وزارت را کمک کنند.

در این نشست علاوه از رییس عمومی دفتر مقام وزارت معارف، آقای مولوی عزیز احمد رایان رییس دفتر معینیت تعلیم و تربیه و آقای وحیدالله هاشمی رییس روابط بین الملل نیز حضور داشتند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۱:۴
Background image

وزیر سرپرست معارف از طریق ویدیو کنفرانس برای روئسای معارف ولایات کشور سخنرانی نمود 

الحاج مولوی حبیب الله آغا وزیر سرپرست معارف امارت اسلامی افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس برای رئیسان معارف ۳۴ ولایت کشور، بیانیه خویش را ایراد نمود.
طی این سخنرانی، وزیر سرپرست، روئسای. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۰:۵۷
Background image

فشرده ای از فعالیت های ریاست های معارف ولایات

▪هرات:
مسابقات فوتبال میان تیم های ورزشی مکاتب معارف شهرهرات که به استقبال  پیروزی امارت اسلامی، با شرکت ۱۶ تیم شاگردان برگزار شده بود، با برگزاری مسابقه فینال بین لیسه سلطان غیاث‌الدین. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۰:۱۵
Background image

رئیس دعوت و ارشاد وزارت معارف وارد ولایت بادغیس شد

طی سفر های هیئت ریاست دعوت و ارشاد وزارت معارف به ولایات نهایت سرد سیر کشور غرض ارزیابی امور اداری، تدریسی و وضعیت تعلیمی  ولایات، اینک مولوی عبدالحی حازم رئیس دعوت و ارشاد وزارت معارف. . .

بازگشت به اخبار