ديدار هيئت بنيادمكاتب افغان-ترك با رئيس عمومی نصاب و انكشاف مسلكي معلمين وزارت معارف

media-moe
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۸ - ۱۲:۱۰
12

هيئت بنيادمكاتب افغان- ترك به رهبری حيت مراد قوجی عبدالصمد معاون مالی و اداری بنياد مذكور و هيئت همراه با الحاج مولوی اول گل ايوبی رئيس عمومی نصاب و انكشاف مسلكی معلمين ديدار و ملاقات نمود.
در اين ديدار از جانب وزارت معارف كارشناس و مسئول بخشی از رياست عمومی نصاب نيز حاضر بودند.
مجلس با قرائت آياتی از كلام الله مجيد آغاز گرديده، سپس معاون اداری بنياد مذكور با اشاره به پيشنه كار كرد های بنياد ياد شده در افغانستان، تصريح كرد؛ بنيادمكاتب  تركيه يگانه نهادی است كه بعد از فتح كابل از سوی ا.ا. افغانستان فعاليت های خود را در افغانستان متوقف نه كرده و جاری نگهداشته است.
موصوف اضافه كرد؛ پروگرام های اين نهاد در ٩٠ كشور دنيا در حال تطبيق است كه از جمله در ٥٤ كشور عملا مكاتب فعال دارد. 
وی اذعان داشت كه در ٨ ولايت افغانستان نيز مكاتب اين نهاد فعاليت داشته كه از اين رهگذر زمينه اشتغال براي يك هزار تن افغانان فراهم شده است.
و هكذا به تعداد  ١٠٠ بورسيه رايگان ونيمه مجانی نيز برای شاگردان داده می شود.
همچنان موصوف وعده داد كه نصاب تعليمی تركيه مجموعا ٢٢كتاب درسی بوده كه آنها حاضر اند تا كتاب های ياد شده را به زبان هاي ملی افغانستان ترجمه و به دسترس وزارت معارف قرار دهند.
سپس به نمايندگی از وزارت معارف، رئيس عمومی نصاب، خدمات بنياد مکاتب تركيه را ستوده و در مورد نظام تعليمی وزارت معارف افغانستان برای هيئت تركی معلومات ارائه نمود.
وی گفت، بنياد معارف كشور تركيه در وطن ما فعاليت های درخشان داشته و کار های آنها از كيفيت عالی برخوردار است.
رئيس عمومی نصاب وزارت معارف در اخير از هيئت خواست تا برای وزارت معارف و خاصتا رياست های نصاب و مركز ساينس كمك های بيشتر نمايند.
در اين نشست استاد احمد الله صافی كار شناس رياست نصاب نيز صحبت نموده و با اشاره به پشينه دوستی خلق های هر دو  كشور از سيد جمالدين افغان منحيث سمبول دوستی هردو كشور برادر به نيكويی ياد آور شد.
مجلس با قرائت دعائيه اختتام يافت.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۲/۷/۲ - ۱۴:۱۴
Background image

فشرده چند خبر از معارف ولایات

پکتیا
مولوی عبدالوکیل خالد رئیس معارف ولایت پکتیا طی جلسه‏ ء با مسئولین مکاتب آن ولایت، در مورد تطبیق احکام و هدایات رهبری ا.ا. و وزارت معارف صحبت نموده و از آنان خواست تا در بلند بردن. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۷/۲ - ۱۲:۱۲
Background image

نتایج ارزیابی های هیئت ریاست امتحانات معیاری اعلام شد

هیئتی متشکل از اعضای علمی و مسلکی ریاست امتحانات معیاری وزارت معارف که به خاطر بررسی و ارزیابی توانایی های خواندن و نوشتن شاگردان و ارزیابی آنها از آموخته های شان از مضامین ریاضی و. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۷/۲ - ۱۰:۴۷
Background image

نگاهی بر خبرهای کوتاه از معارف ولایات

هلمند
ریاست معارف ولایت هلمند طی برگزاری یک امتحان رقابتی،  از نزد ٦٥٨ تن داوطلبان واجد شرایط، امتحان معلمی اخذ نمود تا افرادی را که موفق به اخذ نمرات معیاری این پروسه شده باشند، در. . .

بازگشت به اخبار